Рідний Монастирець

Погода в Україні

Монастирецька ЗОШ

Наша школа

Історія Монастирецької школи розпочинається з 1902 року. Старожил села Монастирець Мельник Франко Михайлович згадує, що школа була побудована багачем на прізвище Баран, який походив із села Перекос, Станіславської області. За свого життя він збудував у селі Монастирець цегельню. Із виготовленої цегли при допомозі громади було споруджено школу і церковну резиденцію.
     Першим вчителем був пан Грицина. В ті далекі часи директорами школи були Джулинський із села Лютинка, Чмелик із села Буянова. Пізніше в школи вчителювали Агільніцький (проживав в селі Лютинка за національністю був поляк), пан і пані Рицові, Важиніцові, Тривільовські та пані Жепецька. Всі вчителі були поляки. Навчання в школі проводилось українською мовою, але вже з другого півріччя учні першого класу уже вивчали польську мову. По закінченню кожного класу видавалось свідоцтво на польській мові.
     В 1930-40 рр. Шараневич Микола Олексійович був найосвіченішою людиною в селі Монастирець. У 1932 році він закінчив Львівську матуру, але не вчителював, так як не хотів прийняти польське підданство. З 1939 року він працює директором школи й навчає дітей біології, німецької мови та математики. Разом із паном Шараневичем в школі в той час працювали Лаврись Степан Васильович з дружиною Катериною та Кручок Ярослава, дружина місцевого настоятеля церкви – отця Кручка Павла.
     В 1937-41 рр. школа називалась три класова публічна школа. Початкова школа в селі існувала до 1944 року, а потім була створена семирічна школа. На той час в школі нараховувалось 150 дітей та 5 вчителів. Першим директором школи був Демків Михайло Тимофійович, який пізніше працював викладачем іноземної мови у Львівському держуніверситеті ім. І. Франка.
     У 1944 році в школу прибувають вчителі зі східної України: Ільницька О. І., Шинкаренко Г., Удовенко Н., Вовченко Т.. В 1944-45 році в школі працює 7 вчителів і навчається 240 дітей. В ті часи багато молодих дівчат із села Монастирець стали вчителями. Серед них: Колос А. Т., Шараневич С. С., Хитровська А. М., Шатаневич Т. Г., Стехнович М. О., Німко А. М., Колос А. Д., Ломиш А. Д..
     З 1948 року у школі гавчається 8-й клас, працює неповна середня школа. Директором школи стає Карпенко Дмитро Йосипович, число учнів збільшується до 293. Починаючи з 1944 року проводиться політизація навчально-виховного процесу в школі, насильно створюються піонерська та комсомольська організації. В 1949 році в школі навчається 9-й клас, а з 1950 року Монастирецька школа стає середньою загальноосвітньою політехнічною школою. Педагогічний колектив нараховує 16 вчителів. В 1951 році 18 випускників отримали атестати про середню освіту. Майже всі ці випускники здобули вищу освіту, а більшість із них працювали вчителями.
     В 1964 році проведено добудову школи. Учні навчалися в приміщенні церковної резиденції, добудованої школи та в приміщенні старої хати-читальні в центрі села.
     В 1962 році директором школи стає Палагнюк Дмитро Васильович, а попередниками його були Сопільняк П. Я. та Гучко І. В. Чисельність учнів у школі поступово зростає і в 1974-75 навчальному році досягає 621.
     З 1974 року учні навчаються в новому типовому приміщенні школи. В старому приміщенні в той час знаходиться пришкільний інтернат, в якому проживає 36 учнів з навколишніх сіл. Педагогічний колектив нараховує 47 вчителів.
     Приміщення добудованої школи та резиденцію церковного триборства використовують з 1984 року під дитячий садок. З 1991 року дитячий садок "Колосок” розформовано та закрито пришкільний інтернат. Зараз вказані приміщення не використовуються за призначенням.
     В останні роки у Монастирецькій ЗОШ І-ІІІ ступеня з кожним роком навчається менше дітей, що пов’язано з демографічною ситуацією в Україні.